A belek renyhv vlnak, a vesk nem kpesek a vrt tkletesen megtiszttani. A gygyszerre szorul emberek esetben ez veszlyes lehet, mert a hatanyagok a vrben koncentrldnak s slyos mellkhatsokat okozhatnak (pl. szvritmuszavarok, gyomor- s blpanaszok).
Kztudott, hogy az emberi szervezet 50 szzalkt vz alkotja, de ez az arny az izmok esetben akr 75 szzalk is lehet. Mivel naponta csaknem 3 liter vizet vlasztunk ki, az elprolgott mennyisget ptolni kell, klnben a szervezet egyenslyi llapota megbomlik. Sajnos kevs vizet iszunk.
Taln csak a fiatalok isznak eleget, ugyanis amint a vrben cskken a folyadk, a specilis idegsejtek azonnal jelzik az agynak, hogy valamit inni kell.
Az idsebbeknl, fleg a 65 ven felliek azonban a szenzorok cskkent rzkenysge miatt nem rzik a szomjsgot, ezrt kiszrads fenyegeti ket.
A szakrtk okkal figyelmeztetnek: nem mindegy, mivel ptoljuk a folyadkot.
A fiatalok krben kzkedvelt des, sznsavas italok sok felesleges kalrit s kros foszftot tartalmaznak, ami a csontok leplst segti el, s nem igazn oltja a szomjat.
Korosztlytl fggetlenl szorgalmazzk a kell folyadkfogyaszts fontossgt.
- Nagyon fontos a folyadkptls testedzskor, hiszen ilyenkor rengeteg vizet vesztnk. A sport s a nagyobb fizikai munka megnveli a folyadk- s svnyianyag-szksgletet. A verejtkezssel ntrium, klium, kalcium s magnzium tvozik, ami bgyadtsgot, szdlst, vrnyomscskkenst, izomgrcst okoz, besrsdik a vr s romlik a vgtagok vrkeringse.
A nehz fizikai munkt vgzknek s sportolknak mr az ers szomjsgrzet megjelense eltt gondoskodniuk kell a folyadkbevitelrl, a tevkenysg eltt s lehetsg szerint kzben is negyedrnknt egy-kt deci vizet ajnlatos elkortyolgatni, a sportols befejezse utn szintn sokat kell inni - figyelmeztetett a sportorvos.
Mit igyunk?
Nem mindegy az sem, hogy mibl fedezzk a napi folyadkszksgletet.
A tiszta, kifogstalan minsg ivvz a WHO ajnlsa alapjn minl kevesebb vegyi anyagot tartalmaz, mikrobktl mentes vizet jelent.
Szmos kisebb teleplsen a ktvizek minsge emberi fogyasztsra nem alkalmas, csecsemk, kisgyermekek szmra pedig egyenesen tilos a magas nitrt, arzntartalma miatt.
Az alkoholban s a klban tallhat koffein hatsra a szervezet jval tbb vizet vlaszt ki, mint az elfogyasztott mennyisg, teht nagyobb lesz a szomjsgrzet, amelynek hatsra mg tbb kla vagy sr fogy.
A cukros dtitalok ms okbl ugyan, de ugyangy alkalmatlanok szomjoltsra. A bevitt cukor hatsra a szervezet vizet tart vissza, amelyet a cukor lebomlsa utn hirtelen kienged, ennek eredmnye ismtelten folyadkveszts lesz.
A vzigny kielgtsre az svnyvizek is alkalmasak. Azokat a tiszta eredet, termszetes, a fld vdett rtegeibl szrmaz vizeket nevezzk svnyvizeknek, amelyek gazdagon tartalmaznak fontos svnyi anyagokat s nyomelemeket.
Ezek kalriamentesek, teht nem kell aggdni a feleslegesen magunkhoz vett plusz kalrik miatt s ltaluk a szervezet szmra knnyen feldolgozhat s bepthet formban biztosthat a szksges kalcium, magnzium, klium, fluor vagy ms svnyi anyag.
Az svnyvizek vsrlsakor a cmke tjkoztat a folyadk sszettelrl - rdemes tanulmnyozni, hogy a pnznkrt egyszer "szdt", vagyis sznsavas, palackozott ivvizet, vagy rtkes svnyokat is tartalmaz svnyvizet vesznk-e.
J tudni
- A gymlcslevet naponta, az svnyvizet hetente-havonta vltsuk.
- Kvfogyaszts utn mindig igyunk egy pohr vizet. A kv ugyanis vzhajt, a folyadkot ptolni kell.
- Hasmenskor a kiszrads ellenszere az svnyi anyagok s a folyadk ptlsa. Legidelisabb, ha erre a clra gygyszertrban kaphat oldatot vsrolunk, vagy hzilag ksztjk el a kvetkezkppen: 1 liter forralt vzben feloldunk 1 teskanl st s 8 teskanl cukrot, majd negyedrnknt egy pohrral elkortyolunk belle.
- A lzas ember szmra is ktelez a rendszeres folyadkptls. A 38 C-fok felett felgyorsul a szervezet anyagcserje, sokkal intenzvebben geti a tpanyagokat. A verejtkezssel elvesztett folyadkot szintn folyamatosan ptolni kell
|