 
November 11. Szent Mrtonnnepe a magyar nphagyomnyban tradicionlisan a gazdasgi vet lezr nnep. A tl kezdett jelzi, hogy eddigre mr mindenhol elszmolnak a psztorok a tavaszi- nyri idszakban rjuk bzott jszggal, s a gazdtl megkapjk jrandsgukat. A betakartssal sszefgg munklatok is lezrulnak erre az idszakra, st az sszel szretelt szlbl is kiforr az j bor. November hnapot bizonyos vidkeken "kis farsangnak" is neveztk, ugyanis ekkor mg meg lehetett tartani a lakodalmakat s vigassgokat, amelyek majd az adventi idszakban tiltva lesznek. Az nnep eredete az kori Rmba nylik vissza. A legenda szerint Rma vdi elaludtak, s az ellensg, a gallok tmadstl csak az mentette meg a vrost, hogy a ludak hangos ggogsra felbredtek. Innen az Avis Martis, azaz Mars ldjai elnevezs. (Mars a rmai mitolgiban hadisten.) Ez az Avis Martis formula vltozott t aztn a keresztny hitvilgban Avis Martinus, azaz Mrton ldja alakk. Mrton vals trtneti szemly, Pannniban szletett, Szombathelyen 317 krl, apja rmai szzados volt, Mrton is katonaknt kerlt a mai Franciaorszg fldjre, ahol keresztny hitre trt, s kolostort alaptott. 371-ben pspkk szenteltk Tours-ban, gy Franciaorszgban is igen npszer. A legenda szerint Szent Mrton nem akart pspk lenni szernysge miatt, ezrt elbjt a libk ljban. Azok azonban hangos ggogsukkal elrultk rejtekhelyt. Innen a Szent Mrton ldja elnevezs. Ezen a napon hagyomnyosan libt ettek a paraszt csaldok, gy tartottk, aki ezen a napon libt nem eszik, egsz vben hezni fog. ltalban erre a napra forr ki az jbor, a kicsit mg csps z nedt Szent Mrton boraknt is emlegetik.
 Szent Mrton s a koldus tblakp a 14. szzadbl
A legenda szerint Mrton egy napon koldussal tallkozott. Megsznva a diderg embert kpenyt kardjval kett vgta, s felt a koldusra tertette. Msnap ugyanazon az ton Krisztus jtt Mrtonnal szemben, vlln az elz nap kettvgott kpeny. Mrton pspkt gyakran brzoljk a vlln tdobott fl kpennyel e trtnet alapjn.

November 19. rpdhzi Szent Erzsbet (XIII. szzad) nnepe. A legenda szerint Erzsbet a ktnyben kenyeret vitt a szegnyeknek, mely rzsv vltozott, mikor atyja krdre vonta emiatt. Idjrsjsls kapcsoldik ehhez a naphoz, ltalban havazst vrnak a gazdk, csak gy mint Katalinkor.

November 25. Szent Katalin keresztny vrtan ( IV. szzad) nnepe. Kerkbe trtk, ezrt a fuvarosok, kerkgyrtk, valamint a hzasuland lnyok vdszentje. Katalin naphoz frjjsl hiedelmek ktdnek. Katalingnak nevezik azt a gallyat, melyet a lnyok vzbe lltottak, s ha karcsonyig kizldlt, kzeli hzassgra lehetett szmtani a lnyos hznl. Rgi idjrsi megfigyels szerint, ha Katalin locsog (vagyis lucskos, nem fagy), akkor Karcsony kopog (azaz j hideg lesz).
November 30. Szent Andrs napja. A hagyomny szerint kereszthallt halt tlsan csolt kereszten, innen az andrskereszt elnevezs. Andrs a keleti ortodox egyhz vdszentje, kultusza ezeken a vidkeken nagyon ers. Andrs napja a legelterjedtebb frjjsl nap, lomntssel, gombcfzssel igyekezetek a jvendbeli szemlyt kitallni. (A gombcokba paprra rva egy-egy frfinevet gyrtak, s amelyik legelbb jtt fel a vz sznre, olyan nev frjet vrtak a lnyok maguknak.) lomnts is volt a fonban, az ntvny alakjbl a jvendbeli foglalkozsra kvetkeztettek. Vidken ezen a napon kezdtk el a disznvgst, a diszntorok farsang vgig tartottak.

|