A boszorknyldzs okai
2005.06.24. 09:37
A vdaskodsok legltalnosabb oka szocilpszicholgiai jelensg: a nyomor miatti frusztrci okozta feszltsg..
a kiskzssgek vlsghoz vezetett a kzpkori trsadalomban. Amikor "a boszorknysg mr a levegben volt", a potencilis ldozatok sklja vgtelen lett, de voltak klnsen veszlyeztetett trsadalmi csoportok:

Trsadalmi helyzett tekintve szinte brki szba jhetett: a jobbgyok, zsellrek felesgei, cignyok, trk asszonyok (gygytk voltak), a nem nemesek krbl a mesteremberek s vrosi magistratusbeliek (szentor, fbr, br, eskdt) felesgei, akik gyakran fltkenysg, irigysg ldozatai lettek, agilisek (nemes anya s nemtelen apa gyermekei) s az arisztokrcia tagjai esetben a vdlk motivl tnyezje nyilvn az anyagi haszonszerzs volt.
Szocilisan elesettek:szegnyek, zvegyek, koldusok, akik eleve kirekesztettek a trsadalombl, remek cltblk voltak, nem tudnak vdekezni.
Elmebetegek, sztesett szemlyisgek: gyans hallucinciik a stn jelenltt bizonytottk a kzpkori ember szmra. A hallucincik, paranoid kpzelgsek ugyanakkor a vdlkra is jellemzek voltak, a dmonomnia (megszllottsgi tveszme) tmeghisztrit okozott.
Betegsgk, fogyatkossguk vagy csfsguk miatt egybknt is kitasztottak (vzfejek, epilepszisok, brbetegsgben szenvedk, bnk, torzszlttek)
Irigysg vagy fltkenysg ldozatai (pl. a tl szpek) Politikai intrikk cltbli, zleti rdekek miatt megvdolt emberek
Kznsges bnzk: gyermekgyilkosok, mregkeverk, gyjtogatk, tonllk, de egyb bnk is szba jhettek: szodmia, vrfertzs, magzatelhajts, hzassgtrs
Akadt, aki nmagt jelentette fel: egyesek nyltan boszorknynak vallottk magukat, eljtszottk a szerepet vagy maguk is elhittk, hogy azok. Lertak egy esetet, amikor az inkviztor elutastotta a vdlottnak magt terhel kijelentst: egy Catalina nev lny azt lltotta, hogy kzslt az rdggel s kzben rengeteg vrt is vesztett, de a helyi bba szznek tallta.
A nk elnyomott trsadalmi helyzetk miatt kerltek a leginkbb gyanba: A kzpkorban a n mlyen a frfiak alatt llt rangban (nem tanulhatott, a frj bntalmazhatta a felesgt, a hzassgtr nt pedig meg is lhette). Leggyakrabban maga a frj ismerte fel, hogy felesge boszorkny. A kzpkorban ktfle attitd vezte a nket, ez visszavezethet az ambivalens szexulis viselkedsi normkra, mely kt ellenttes gondolatmenetbl ered: egyrszt a nk csodlatra mltak, msrszt gonoszak, veszedelmesek.
Ez utbbi vlekedsre magyarzatot adhatnak a ngyllet-elmletek: Az ltalnos elmlet szerint a frfiak irigylik azt a szmukra elrhetetlen kpessget, hogy egy n letet tud adni, a specifikus elmlet szerint a ngyllet gykere a nktl val patriarchlis flelem, vagyis az, hogy az emberek tartottak azoktl a nktl, akik nem lltak az apjuk vagy a frjk fennhatsga alatt, akik fggetlenek voltak. A tehetetlen s tudatlan nk a varzsls, a bvs szerek segtsgt krtk helyzetk javtsra. Mindehhez hozzjrult mg az is, hogy a kzpkorban nem vagy alig voltak orvosok, a betegeket nk poltk, ismertk a fvek, szerek hatsait, amit a mgival hoztak kapcsolatba.
A kzpkori ember a vilg jelensgeinek legnagyobb rszt termszetfeletti erk mkdsvel magyarzta. Mindennek az oka Isten, a szentek, az angyalok - s a gonosz lelkek. Amint szilrdan hittk, hogy Istent, az angyalait s a szenteket imval, vezeklssel, egyhzi szertartssal maga fel tudja hajltani, gy hittk, hogy a rossz szellemeket lehet befolysolni varzslssal. Ahogy Isten a csodatv erejbl juttat a szentjeinek, az rdg is juttat gonosz hatalmbl az hveinek, azaz a varzslknak s boszorknyoknak. (harmonet.hu)
|